GÜNEŞ SİSTEMİNDE TÜRKİYE VE TÜRKLERLE İLGİLİ RESİMLER

MERCURY

 

Mimar Sinan Krateri.

17. yüzyilda yasamis Türk mimar Üstad Isa Krateri.

 

Mercury bugüne kadar yalnizca bir uzay araci, tarafindan (Mariner 10) ziyaret edilmistir.Mariner 10 1974 ve 1975 yillarinda Mercury' ün 3 kez yakinindan geçmistir. Bu geçislerde Mercury' ün yili ve günü arasindaki 2/3 lük oran yüzünden hep ayni yüz görüntülenebilmistir. Yüzeyin toplam olarak %48' inin haritasi çikarilmistir. Ayrica bu kadar yavas dönmesine ragmen Mercury' ün oldukça güçlü bir magnetik alana sahip olmasi bilim adamlarini sasirtmistir. Mercury' ün içi dünyaya disi ise Ay' a benzer. Dünyadan sonra en yogun gezegen olan Mercury' ün (5.42 gr/cm³) kütlesinin önemli bir bölümü demirden olusmaktadir. Atmosferi yok denecek kadar seyrek olup çogunlugu sodium, az bir kismi ise helyumdan olusmaktadir. Son gözlemlerden anlasildigina göre Mercury' ün kutuplarinda buzlardan olusan kutup takkeleri bulunmaktadir. Venus' ten sonra ikinci sicak gezegen olan Mercury' ün (yaklasik 430°C) kutuplarinda sürekli gölgede kalan bölgelerde sicaklik -170°C dolaylarindadir.

 

 

 

 

Halide Edip ADIVAR krateri

Mihri Hatun Krateri.(15. yüzyilda yasamis kadin sair.)

Ut Rupes Vadisi.(Ut: Türk-Tatar ates tanricasi) Henüz resimleri elimde yok, yayinlandiginda derhal koyacagim.

 

IDA ve DACTYL

Ida' nin 1992 de Galileo uzay araci tarafindan çekilmis resmi. Ida Türkiye' deki Kaz dagi' nin eski adidir.Çapi yaklasik 56 km' dir. S sinifi bir asteroid olup kayalardan olusmaktadir.

Ida' nin uydusu Dactyl (yaklasik çapi 1.5 km). Dactyl bilinen ilk ve tek asteroid uydusudur. Asteroid kusagindaki pek çok asteroidin de uydusu oldugu düsünülmektedir.

Ida' nin daha yakindan çekilmis bir fotografi.

 

GASPRA

 

 

Gaspra fotografi çekilen ilk asteroid olup çapi yaklasik 19 km' dir. 1990 yilinda Galileo uzay araci tarafindan resimleri çekilmistir. Gaspra' nin kraterlerine dünyanin önemli kaplicalarinin isimleri verilmektedir. Bunlardan biri de Yalova adini tasimaktadir. Asagidaki resimde Yalova'nin büyütülmüs halini görebilirsiniz.

 

Mars' ta çeşitli krater ve vadiler Türkiye ile ilgili isimler tasimaktadir. Kraterlerin isimleri nüfusu 100,000' in altindaki kasabalardan, vadilerin isimleri ise tarihi nehirlerden alinmistir.

Vadiler

VALLES GRANICUS

SCAMANDER VALLIS

HERMUS VALLIS

Kraterler

CAN

(IAU' nun verdigi koordinatlar yanlis oldugundan hangisi oldugunu tam bilmiyorum ancak çapina bakilirsa sag alt kösedeki krater.)

BOZKIR

Misk

Mut

Tarsus

Zir

 

ENCELADUS

Günes sisteminin en parlak ve Saturn' un en aktif uydusu Enceladus.

Enceladus' ta Harran Vadi Sistemi.

 

RHEA

 

Khado Krateri: Khado eski Türk Mitolojisinde dünyayi yaratan kahraman ve ilk Saman' dir.

Rhea Saturn Sistemi' nde Titan' dan sonra en büyük uydu olmasina ragmen en az faaliyet göstermis uydulardan biridir. Çapi 1530 km olup yüzeyi tamamen kraterlerle kaplidir. Voyager 1 yaklasik 70000 km' den fotograflarini çekmistir. Saturn' ün uydularindan en iyi görüntülenmis olan Rhea' dir.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !